دکتر غلامعلی بسکی

دکتر غلامعلی بسکی که «پدر طبیعت ایران » و « بابا بسکی» لقب گرفته است، در سال 1310 ه.ش در روستای «بسک» شهرستان سبزوار، دیده به جهان گشود.
وی پس از اخذ مدرک دیپلم از دبیرستان حاج ملا هادی سبزواری  و کسب موفقيت در آزمون پزشکی سراسری، به پايتخت  عزیمت کرد و با تلاشهای بی‌وقفه توانست مدرک دکترای خویش را از دانشگاه تهران اخذ نماید.
علاقه وافر دکتر بسکی برای طی مدارج عالیه تحصیلی، او را به تخصص در رشته‌ی جراحی زنان و زایمان کشانید . در سال 1345 در این رشته از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل گردید و  در پی علائق انسان‌دوستانه‌اش که حاصل مطالعات اجتماعی و عرفانی او بود ، شهرستان گنبد کاووس را برای محل خدمات درمانی خویش برگزید. در سال 1348 ، دکتر بسکی، با همياری همسر خود، خانم شفیقه گلعذار که تحصيل کرده ی پرستاری و مامائی بود، اولین بیمارستان و زایشگاه خصوصی استان مازندران آن زمان را بنا نهاد و با تمام نيرو در جهت کمک به بیماران و مادران این منطقه محروم همت گماشت.
در اين دوره ،دکتر بسکی تحت تأثیر افکار و اندیشه‌های متفکرانی چون مولانا، سعدی، حافظ، گاندی، دکتر آلبرت شوایتزر و انیشتین به نگرش های نيک انديشانه ای گرايش يافت که احترام به همنوع و تلاش در جهت تعالی روحی و جسمی را در صدر  اندیشه  و عمل قرار می دهند.
در راستای چنين اهدافی  بود که دکتر بسکی به ساخت‌سرای گاندی و  سرپناه دکتر آلبرت شوایتزر همت کرد. سرای گاندی با پذیرائی از فرزندان و محصلین با هوش منطقه که بعلت  محروميت و فقر قادر به ادامه تحصیل نيستند اين امکان را برای آنان فراهم می کرد و می کند. چشم انداز سرپناه آلبرت شوايتزر هم  کاهش آلام ‌بشری نزد بيمارانی بود که به علت ابتلاء به سرطان رنج عظیمی را متحمل می‌شدند. در کنار اين طرحها ، دکتر بسکی با ساخت مدرسه و استخر شنا، به مشارکت  در اعتلای پرورش و آموزش  منطقه پرداخت  و بعدتر با راه‌اندازی اولین دارالایتام شهرستان گنبد،  دايره توجهات انساندوستانه اش را همچون رنگين کمانی جلوه گر ساخت.

کار و تلاش بیوقفه و بی‌خوابی‌های فراوان در مسیر پرتلاطم درمانی و اجتماعی همواره  سلامتی دکتر بسکی را به مخاطره می انداخت . اما تامل در وضعیت جسمی‌اش، فراز جدیدی ازتفکرات «زیستی» را بر او گشود. با مطالعه در اسرار طبیعت و رمز و راز آفرینش در زيست و سلامتی انسان‌ها به اين اعتقاد رسيد که کره بی‌بدیل زمین ، برای بقا نیازمند صیانت و حمایت است.  پس از آن همه نيرو و امکانات خود را  وقف حمايت از محيط زيست نمود. از جمله  با ترجمه و انتشار کتاب «چگونه سیاره زمین را دوست بداریم» و برگزاری جلسات و سمینارهای متعدد تلویزیونی به کار فرهنگ سترگی در آگاه‌سازی جامعه دست يازيد.
دکتر بسکی  با پشتکاری شور انگيز برای تعمیم بخشيدن به یافته‌هایش و ابراز همواره ی نگرانی اش از  بی‌توجهی مردم و مسئولین به امر  حياتی حفاظت از محيط زيست، اموال خود را  هم در طبق اخلاص گذاشت تا به فعاليت های محيط زيستی و از آنجمله درختکاری در اقصی‌نقاط کشور ياری رساند . 
به لطف اين  تلاش‌های بی‌وقفه است که دکتر بسکی  پدر طبیعت ایران نام گرفته است و لوایح و هدایای گرانقدری حاکی از توجه جامعه آگاه جهانی به مسائل زیست‌محیطی دریافت می‌کند. انجمن بین‌المللی«چینگ‌های» وی را بعنوان «قهرمان درخشان جهان»معرفی می‌کند و لوح نشان«شفقت»را به وی اهدا می‌نماید. و با عنایت جناب آقای دکتر تقی ریاحی (ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان)، سالن اجتماعاتی بنام دکتر غلامعلی بسکی، نامگذاری می‌گردد.
 با مروری در احوالات او در می يابيم که این مرد بزرگ دهه ها است خطراتی را احساس و گوشزد می‌کند که جامعه ما  بيش از پيش  با آن دست به گریبان است. برای مثال، معضل بی‌آبی که جنگ بین جمعيت های انسانی  را دامن می زند ناشی از بی‌توجهی عظیم و ريشه دار  به اين موضوع حياتی  است . اگر توجه شایسته‌ و بایسته‌ای به تعلیمات و اندرزهای دکتر بسکی نشود، خیلی زود دیر خواهد شد و خسارات غیرقابل جبرانی بر ای جامعه به بار خواهد آمد.
 امید که نيات این مرد بزرگ و نیک‌اندیش، باغبان شایسته این مرز و بوم، با همياری تک تک ما جامه ی عمل بپوشد .

BeskiHospital.com

http://www.beskihospital.com/modules/mastop_publish/?tac=%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87_%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1_%D8%A8%D8%B3%DA%A9%DB%8C